Še do brezplačne dostave.

LINGUA FACTIOSI, INERTES OPERA (Plavt)

Jezike vrtijo, akcije pa nobene.

KAKO UŽALITI, OZMERJATI IN NAMIGNITI V KLASIČNI LATINŠČINI

Prevedel Matej Hriberšek

Da, res je, povsem drži: tudi stari Latinci so znali povedati kakšno krepko. In še kako strupeno ozmerjati!

Michelle Lovric
in Nikiforos Doxiadis Mardas,

ki sta zasnovala in pripravila ta izbor, sta v uvodu posrečeno zapisala, da »sta napisala zelo poredno, nadvse nespodobno knjižico (improbissimum libellum scripsimus)«; primere, ki so zbrani v njej, sta napaberkovala iz nekaterih najpomembnejših rimskih piscev, zajela pa sta večino tistih, ki so v svojih delih znali sprostiti plaz žaljivega besedja in z njimi bolj ali manj neprizanesljivo udariti po svojih nasprotnikih ali osebah, ki so bile predmet njihovega posmeha, napada ali kritike. Avtorji, iz katerih so zbrani primeri, segajo od 3. stoletja pr. Kr. do 2. stoletja po Kr.

Tu je Plavt, čigar drame je poleg ustaljenih značajskih tipov in komičnih situacij zaznamoval tudi drzen in barvit humor z ustreznim besedjem. Horacij in Vergilij kot prvi imeni avgustejskega pesništva morda nekoliko presenetita, vendar je znal biti Horacij še kako kritičen in zbadljiv do svojih sodobnikov (lep primer so njegove Satire), ostra beseda pa tudi Vergiliju v njegovi Eneidi ni bila tuja. Zgodovinarje klasičnega obdobja zastopa Salustij s primeri iz svojega monografskega dela Katilinova zarota, v katerem je večkrat odločno in kritično okarakteriziral glavnega akterja, rimskega plemiča in prevratnika Katilino, in njegove sodelavce, ter s primeri iz njegove Invektive proti Ciceronu, političnega pamfleta, naperjenega proti znamenitemu govorniku. Svetonij je med avtorji edini življenjepisec; mesto v tem izboru si je prislužil s svojo dovzetnostjo za anekdote, pikantnosti, govorice in čenče, s katerimi je znal začiniti svoja dela, kar dokazujejo tudi njegovi Življenjepisi cesarjev. Predstavnika romanopiscev sta Petronij in Apulej, Petronij s primeri iz Satirikona, v katerem je skozi satiro prikazal moralni propad svojega časa, oris pa je še podkrepil z vulgarno govorico, v kateri kar mrgoli zmerljivk, žaljivk in nizkega izrazja, Apulej pa s primeri iz romana Metamorfoze (ali Zlati osel), v katerem skozi oči glavnega junaka, spremenjenega v osla, spremlja in opazuje različne osebe in družbene sloje, njihove napake in pregrehe, temu primerno pa je tudi besedje. Satirike zastopata ogorčeni in pesimistično razpoloženi Juvenal ter Perzij; Perzij ostaja rafinirano kultiviran, medtem ko Juvenal – in to razkrivajo tudi izbrani primeri – neusmiljeno ošteva in biča moralni propad rimske družbe, njeno pokvarjenost, dvoličnost in hinavščino.

Najudarnejši in tudi najbolj žaljivi so primeri, izbrani iz del:
Katula, ki se v duhu pesniške tradicije neoterikov z neprizanesljivimi žalitvami in ozmerjanji znaša nad svojimi sodobniki in stanovskimi kolegi,

Cicerona, ki je v nekaterih svojih političnih in sodnih govorih znal sprostiti in ubesediti ves svoj bes proti osebnim in političnim nasprotnikom (zlasti govori Proti Pizonu, Proti Veru in Proti Katilini), posebej pa si je dal duška v (zelo verjetno nepristnem) pamfletu Invektiva proti Salustiju,
Ovidija, ki je nekaj zmerljivk vključil v svoje ljubezenske pesmi, še posebej ostre žaljivke pa najdemo v pesnitvi Ibis, ki jo je napisal v izgnanstvu kot odgovor na napade svojih nasprotnikov, in
Marciala, ki je v svojih epigramih s satirično zaostrenimi namigovanji, žalitvami in zmerljivkami te prignal do vrhunca, ko je brez slehernega predsodka udrihal po svojih sodobnikih in njihovih napakah.

Zbirka Priapske pesmi je močno prežeta s satiričnostjo, humorjem in spolno tematiko; prireditelja sta iz nje izbrala le nekaj prizanesljivejših in manj opolzkih odlomkov z utemeljitvijo, da je opolzkost, ki je skupna vez pesmi, sicer mogočna, a na žalost za objavo neprimerna.

Slovenska priredba ne izhaja iz angleškega prevoda (prevodi, kot jih najdemo v angleški knjižici, bi slovenskemu bralcu zveneli nenavadno), ampak iz izvirnika. Bralci, ki poznajo izvirna besedila, bodo številne primere takoj prepoznali, a je treba opozoriti, da so iztrgani iz sobesedila in nastopajo kot samostojne, včasih delno spremenjene ali dopolnjene enote, zato je treba pozabiti na izvirno sobesedilo ali okoliščine, v katerih so nastali, in v njih videti zgolj žaljivke, zmerljivke, insinuacije, napade, kritike ter sramotilne ali kritične opise.

Primeri iz del proznih piscev (Cicero, Petronij, Apulej, Salustij idr.) dosledno poustvarjajo duha izvirnika, pri prevajanju primerov iz del pesnikov pa je pristop različen. Nekateri primeri so prevedeni v izvirnem metrumu, drugi v prostem metrumu; tisti, pri katerih bi bil izvirni metrum v slovenščini neučinkovit ali nenavaden, so prevedeni prozno. Nekajkrat mi je uspelo v prevodu ujeti tudi rimo, kar se je pri zmerljivkah izkazalo za zelo učinkovito in to so potrdila tudi poskusna branja mojih kolegov. Za dosego čim boljšega učinka je mestoma kak metrum mogoče nekoliko okoren; naj mi bo v duhu pesniške svoboščine to oproščeno, prav tako malenkostna dopolnila, ki pripomorejo k lažjemu razumevanju, ter izrazi iz vsakdanjega pogovornega jezika ali narečni izrazi. V prevodih sem skušal po eni strani poustvariti duha izvirnika, po drugi strani pa približati odlomke tudi slovenskemu bralcu in v nekaj primerih je mogoče še posebej začutiti »slovenski nadih«. Bralci jih boste zlahka prepoznali.

Upam, da mi ne bo kdo štel v zlo, da je besedje včasih ostro, vulgarno in opolzko kljub temu, da sem se najbolj opolzkim in vulgarnim izrazom izogibal. Res je: večkrat bi ga lahko polepšal in obrusil, vendar bi primeri s tem izgubili svoj učinek in tudi svoj čar. Naj se vidi, da tudi slovenščina premore bogato paleto tovrstnega izrazja; saj gre vendar za zmerljivke in žaljivke!

Namen knjižice je pokazati, da klasična književnost niso samo učene pesmi, pripovedni epi, vzvišene drame, znameniti govori in zgodovinska dela in da so tudi stari Latinci znali izreči marsikatero krepko, žolčno, žaljivo, kosmato, opolzko in nesramno. A na to priredbo glejte tudi kot na moje nugae translatoriae – »prevajalske igračkarije«, ki so nastajale sporadično, v prostem času, med odmori v službi, v nekaj delovnih nočeh, kakšna ideja pa se je – priznam – utrnila celo med vožnjo. In če vam bo kateri od primerov izvabil nasmešek na ustnice, kar verjamem, da vam bo, je namen dosežen.

Dr. Matej Hriberšek v spremni besedi h knjižici, 2012

© Modrijan. Spletna trgovina Shopamine. Nastavitve piškotkovMoji podatki

Na spletni strani Modrijan poleg obveznih piškotkov uporabljamo še analitične in oglaševalske piškotke ter piškotke družbenih omrežij.

V kolikor s tem soglašate, vas prosimo da kliknete na gumb "POTRJUJEM". Za natančen opis in nastavitev rabe posameznih piškotkov, kliknite na gumb NASTAVITVE PIŠKOTKOV.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Modrijan
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.